top of page

Sorularımız veya Sorunlarımız

Updated: Nov 11, 2022Kendi aramizdaki sohbette son zamanlarda cektigimiz duraganliga birseyler yapmak amacli kafa patlattiktan sonra, Toronto dan firar ettigimiz mekan olan Belleville de, birkac yenilik yapmak uzerine hemfikir olduk. Bunlardan bir taneside kendi icimizde cozumlemeye calistigimiz ama birturlu ustesinden gelemedigimiz sorulari yazip bir cesit amator think tank yapisinda bunlara cevaplar uretmeye yonelik bir soyleyisi formati oldu. Kamptan sonraki ilk sohbetimizde oturup hemen orada bu sorulari yazdik.


Sorularimiz soyle:


1- İhlas suresini okuyoruz. Fakat yine de tam oturtamıyorum. Allah neden Allahtır? Neden başka bir varlığa(haşa) Allah demiyoruz? Yani Ondan yüce bir şey neden yok, ve bu niye başka bir şey değil?


2- Üstad Said Nursi'nin ve Hocaefendinin her döneme gönderilmiş bir zat vardır demeleri üzerine biz bunu ne şekilde değerlendirmemiz lazım? Bu bilginin kaynagi veya epistemolojisi neye dayaniyor? Bu bilgi imani hakikatlerden sayilir mi?


3- İnsan kendini neden değersiz hisseder? Degerli hissetmek gerekli midir? Deger nasil kazanilir?

Cabalayip cabalayip insani tatmin eden bir fayda ve karşılık görmeden hayat ne kadar devam eder? Fayda alınamayan cabalari birakmak mi lazimdir yoksa Allah rızası için deyip sonunda bir ışık görülmese de devam mı edilmelidir?


4- Zaman zaman kullandigimiz, dilimizden düşürmediğimiz Arapça kelimeleri (Maşallah,İnşallah) kullanirken gerçekten olacaklarina inanarak kullanmadigimi farkettim. Yani gerçekten anlamlari kadar etkililer mi bunu sorguluyorum? Buna insanlar iste Allah’ı gerçekten tanımıyorsun bilmiyorsun şeklinde cevaplıyorlar ancak bu cevap beni tatmin etmiyor.


5- Başımıza gelen olayları kötü görmememiz için genelde olanda bir değil pek çok hayır vardır deniliyor , ama biz bunu nasıl sindirebiliriz? Acı çekilen durum nasıl olurda anlaşılmak bir yana dursun, pek çok hayır barındırdığı söyleyip anlaşılması beklenir.


6- Hüsnü zan edebilmek bir müslümanın üzerine olan bir sorumluluk. Bizlerin Allah hakkinda din hakkinda birbirimiz hakkinda hüsnü zan etmemiz gerekiyor her zaman, fakat bence bizde bu duygu bizde fazlasıyla azalmış ve azalmaya devam ediyor gibi geliyor. Bu yüzden sohbetler, arkadaşlıklar cemiyet ve cemaatler hep bir seyler eksik olarak devam ediyormus gibi. Biraz bir çağın hastalığıymış gibi geliyor. Bu yüzden her yerde duymak istediğim fakat bir şekilde memnun olamadığım bir soruyu sormak isterim cevabı olursa. Nasıl olacak? Bir müslüman olarak, arkadaş olarak, evlat olarak abi olarak, cemaat olarak, cemiyet olarak! Bizler bu hayatı hüsnü zansız nasıl yaşayabiliriz? Ya da hüsnü zannı nasıl hayatımıza tatbik edebiliriz?


7- Müceddidler üstünden belli bir zaman geçtikten sonra mı anlaşılır? Eğer hayır ise, müceddidlerin vasıfları var mıdır?


8- İnsan neden yalnız hisseder? Bunun maddi ya da manevi sebepleri nelerdir? İnsan yalnizliga, tam anlamıyla anlaşılmamaya mahkum mudur? Insan kendisini anlatsa bile neden ana baba kardes es dost arkadas kimse hakkıyla insanı anlayamaz? İnsanin bunu beklemesi normal midir?


9- Bizim derdimiz ne!? Neden mutlu olamıyoruz neyi arıyoruz? Neyi bulduk da mutlu olduk. İnsanların statü takıntısı neden? Okusak ne olacak? Neden insanları sevemiyoruz? Sevdik niye güvenemiyoruz? Çok sitemkarım belki de bu firarım fakat firar ettiğim yer Rabbime olur mu endişesi içerisinde bir hayat(lar) ne olacak bunlar?!


10- Pratik ve Teori / Amel ve Dusunce ayristirilabilirmi?


11- Her baktigimiz yerde viraneler, cileler, acilar, basarisiz kalmis emekler, yarim kalmis hevesler, idealler gormek ve bunun cikar bir yolu olmayisini gorup sevkin, istiyakin, enerjinin azalmasi normal midir? Gercek bu mudur yoksa bu bakanin perspektifinden mi boyledir? Böyleyse neden böyle görülmeye başlanılmış ve bundan nasil kurtulunacak?


12- İnsan neden hayatta her istediğine ulaşamaz? Ulaşamadığı şeyleri neden istemekten vazgeçemez? Vazgeçmenin kolay bir yolu yok mudur?


12.5- Günah isleme ozgurlugumuz ve irademiz arasındaki ilişkinin hassasiyetini nasil ayarlayabiliriz?


13- Yüzlerce din arasından neden İslam doğru din, İslamin hak din oldugunun ispati nedir ? %98’den fazla insan doğduğu din üzere ölüyor, bizim icin musluman olmanin Türkiyeli olmaktan farki nedir? Aramizda kac kisi ben müslüman coğrafyada dogmasaydim musluman olurdum diyebiliyor. Namaz kilarken ben huşuyla kılıyorum diyebileniniz var mi ?


14- Ya yanlış yoldaysak? Ya haksızsak? Bu bizi ürkütüyor mu? Baskalarindan yanlis yolda olduklarinin vicdanlarıyla farketmesini umuyoruz ve onlarin bu soruyu sorduklarını dusunmuyorum. Biz yanlışsak hesabini verebilecek miyiz?


15- Biz musluman bir coğrafyada doğanlar olarak yasantimizin her aninini Allah ile iliskilendirebiliyoruz. Bu çevremizdeki insanlar Allah değil de kendi inandığı yaratici ile iliskilendiriyorlar ve hic bir sekilde Allah'a ve Hz muhammed e ihtiyac duymuyorlar ve yasiyorlar. Bizim neden Allah'a inanmaya ihtiyacımız var ? İslam dini ve kurallari hayatimizi belirli bir kalıba sokuyor bu kalip olmadan da hayatini ahlakli ve dogru yasayan insanlarin neden islam dinine ihtiyaci olsun ?


16- İmani meselelerde erken doyum konusu ile irtibatlandırabilir miyiz?
Burda sorulan sorular belki daha genisletilecek ve sorulara cevap bulma ugrasi basta soyleyisi seklinde olsada sonrasinda yazili diskursa donusecek diye umuyoruz. Biz sorularimizi cevabi bulmus insanlar olarak degilde zamanimizin bize vermis oldugu entellektuel bosluklari kendi sahsi cabalarimizin otesine tasiyip birbirimizin zihinlerini bir araya getirip yeni kaynaklara ve yeni dusunce yapilarina acacak sekilde kendimize su zaman diliminde verdigimiz bir kaynakcaya donusmesini on goruyoruz Allahin izni ile. Belki naif bir yaklasim olarak gorulebilir bu cabamiz, fakat bizim amacimiz yapici sorgulamanin ait oldugumuz kulturel niche de cok az oldugunun farkinda olarak "Biz bir nesil olarak butun gercekligimiz ile bunlari konustuk" diyerek dogmalardan ve zanlardan kendimizi ve yanimizdakileri azicik dahi olsa kurtarmak. Kurtarmak diyorum cunku aklin tahkike goturen islevine bugun cok ihtiyacimiz var gibi gozukuyor. Herbir soru ayri kisiler tarafindan soruldu. Insalllah cevaplardan az bile olsa faydalanirlar.


Acaba yurdundan yabanci bir diyara gocmeye zorlanmis gencligimiz kendi zamanini anlayip buna gore suurlu bir fikriyat insa edebilecekmi?


Komentarze


bottom of page